General Information

Institutional Information: Devlet Konservatuarı, Sahne Sanatları, Bale Anasanat Dalı

Biography

Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bale Anasanat Dalı lisans (2015), Yaşar Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Sanat ve Tasarım yüksek lisans programından “Romantik Dönemde Bale ve Giselle Balesi’nin İncelenmesi” adlı bitirme tezi ile mezun oldu (2021). Halen Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Sanat ve Tasarım programında sanatta yeterlilik eğitimini sürdürmektedir.

Almanya’da bulunan Staatstheater Augsburg’ta ve Ballett Akademie Erich Payer’de masterclass’lara katıldı, burada klasik bale, repertuvar, eşlikli dans ve karakter dansı üzerine çalıştı (2010). Bulgaristan’da gerçekleşen International Summer Ballet Academy’de klasik bale, repertuvar, modern dans, dans teknik ve karakter dansı workshop’larına katıldı, aynı yıl Martha Graham Dance Company Panaroma Project kapsamında modern dans eğitimlerini tamamlayarak bu dans topluluğu ile 28. Uluslararası İzmir Festivali kapsamında sahneye çıktı (2014). Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi tarafından sahnelenen, müzikleri Fazıl Say’a ait olan Venüs ve Adonis balesinde Kral Kinyras rolünde sahne aldı (2014). Lisans eğitimini sürdürdüğü sırada İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde bale sanatçısı olarak çalışmaya başladı (2013). Görev aldığı sekiz yıl boyunca Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, Uluslararası Bodrum Bale Festivali, Uluslararası İstanbul Opera Festivali, Eskişehir Opera ve Bale Festivali, Uluslararası İzmir Festivali gibi birçok festivalde ve Carmina Burana, Fındıkkıran, Giselle, Kuğu Gölü, Romeo ve Juliet, Vivaldi Dört Mevsim, La Traviata, Samson Dalila, Aida, Ateş Kuşu, Bahar Ayini, Bach Alla Turca, Kamelyalı Kadın, Carmen ve V. Murat gibi birçok klasik ve modern dans eserinde görev aldı. Devlet Tiyatroları ve üniversite tiyatrolarında koreografi çalışmaları, hareket ve dans teknikleri çalışmaları yürüttü.

From Court to Theater in the 18th Century: Birth of The Ballet d’Action (Dramatic Ballet) isimli makalesi Journal for the Interdisciplinary Art and Education dergisinde yayımlandı, aynı makalenin bildiri sunumunu 1st International Symposium on Interdisciplinary Performing Arts and Education’da (ISIPAE) gerçekleşti (2021).

Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na öğretim görevlisi olarak atandı ve Bale Anasanat Dalı Başkanı olarak göreve başladı (2022). Halen Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Bale Anasanat Dalı Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Contact

Email
ozcank@cu.edu.tr
Web Page
https://avesis.cu.edu.tr/ozcank
Office Phone
+90 322 338 6265 Extension: 166