Tekerlekli sandalye basketbol oyuncularının antropometrik ölçümleri ve hareket analizi


Boyan N., Erdem H., Sarıkcıoğlu L., Oğuz Ö.

SANAR 2018, Nevşehir, Turkey, 3 - 05 May 2018, pp.845

  • Publication Type: Conference Paper / Summary Text
  • City: Nevşehir
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.845
  • Çukurova University Affiliated: Yes

Abstract

Giriş

Tekerlekli sandalye basketbolu (TSB), dünya çapında 75'ten fazla ülkenin oynadığı tekerlekli sandalye sporları arasında en popüler olanıdır. Çok heyecan verici bir spor olan tekerlekli sandalye basketbolunda (TSB) temel becerilerin geliştirilmesi, sahada rekabet avantajı sağlamaktadır.

Bu çalışmada farklı klasifikasyon puanına sahip TSB oyuncularının ve sağlıklı basketbol oyuncularının (SB) antropometrik ölçümleri ve hareket analizlerinin yapılması amaçlanmıştır.

 

Gereç ve Yöntem

Çalışmaya Çukurova Bölgesi’ndeki 16 gönüllü TSB oyuncuları ile aynı sayıdaki SB oyuncuları dahil edilmiştir. Tekerlekli sandalye basketbol (TSB) oyuncularının demografik ve spora özgü becerileri ile antropometrik ölçümleri ve üst ekstremite normal eklem hareket açıklıkları ve aynı zamanda tekerlekli sandalye ile ilgili ölçümler değerlendirildi.

 

Bulgular

Results of the anthropometric measurements and motion analysis were statistically significant; between the WCB players who have different classification points, and also between WCB players and HB players. Statistical analyzes of data obtained from WCB players and HB players were made using the SPSS 20.00 program.

Farklı klasifikasyon puanına sahip TSB oyuncuları arasında ve aynı zamanda TSB ve SB oyuncuları arasında antropometrik ölçümler ve hareket analizi sonuçları istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Tekerlekli sandalye basketbol (TSB) oyuncuları ve SB oyuncularınıa ait verilerin istatistiksel analizi SPSS 20.00 programı ile gerçekleştirilmiştir.

 

Sonuç

Bu çalışmanın sonucunda değerlendirilen veriler sadece antrenman programlarının geliştirilmesine önemli katkılar sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda spora özgü yeteneklerin ve TSB oyuncularına ait tekerlekli sandalyelerin biyomekanik tasarımının da geliştirilmesine katkı sağlayabilir.

 

Keywords: Tekerlekli sandalye basketbolu, antropometrik ölçümler, hareket analizi.