Subtropik Koşullarda Örtü Altında Elma Yetiştiriciliği


İMRAK B.

Tarım Bilimleri Araştırma Dergisi, cilt.2, sa.1, ss.187-193, 2009 (Diğer Kurumların Hakemli Dergileri)

  • Yayın Türü: Makale / Tam Makale
  • Cilt numarası: 2 Konu: 1
  • Basım Tarihi: 2009
  • Dergi Adı: Tarım Bilimleri Araştırma Dergisi
  • Sayfa Sayıları: ss.187-193

Özet

Çukurova Bölgesi ve Akdeniz sahil şeridi, turfanda meyve yetiştiriciliğinde çok önemli olanaklara sahiptir. Bu bölgemizde denemeye alınan meyve türlerine ait çeşitler, hem ülkemizdeki öteki bölgelerden hem de Avrupa’nın önemli meyvecilik ülkeleri olan İspanya, İtalya ve Fransa’dan 10-15 gün erken olgunlaşmaktadır. Yazlık elma yetiştiriciliği, son yıllarda üzerinde durulmaya başlanan bir konu olup hem üretici hem de tüketici açısından önem kazanmaktadır. Özellikle piyasada elmanın az olduğu Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında üreticiler, elma pazarlamasında pek sorun yaşamamaktadır.

Bu çalışma, Pozantı Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin Adana’da bulunan deneme alanında 2008-2009 yıllarında yürütülmüştür. Çalışmada örtü altı elma yetiştiriciliğinde erkencilik üzerinde durulmuştur. Deneme M9 anacı üzerine aşılı, ihracat kalitesine sahip 5 yaşlı Mondial Gala, iç pazara uygun Anna, Golden Dorset ve Vistabella çeşitlerinin, örtü altı ve açıkta bulunan ağaçlarında yürütülmüştür. Araştırmada erkenci elma yetiştiriciliğinde kullanılan örtü sisteminin, açıkta yetiştiriciliğe göre 10 -15 gün erkencilik sağladığı, meyve verim ve kalitesinde de herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadığı saptanmıştır

 

.

the other regions of Turkey as well as 10-15 days earlier than the European fruit growing countries such as Spain, İtaly, and France. Recently, growing summer apples getting more importance to the apple growers and consumers. Growers do not face problems in marketing apples in June, July and August when the apple supply is low.

This study was carried out at the orchards of Pozmer (Pozantı Agricultural Research and Aplication Center) in Adana during 2008- 2009. Experiment was carried on 5 years old Mondial Gala, Anna, Golden Dorset and Vistabella apple cultivars on M9 rootstock which were grown both under greenhouse and open field condition. Greenhouse condition did not negatively affected the yield and quality of apple crop which were harvested 10-15 days earlier than the open field condition.