Openair® Plazma Sisteminin Polyester İçerikli Çözgülü Örme Kumaşlara Etkisinin İncelenmesi


Oğulata R. T. , Mezarcıöz S. , Sezgin Bozok S.

Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dergisi, cilt.35, sa.2, ss.527-536, 2020 (Hakemli Üniversite Dergisi)

  • Yayın Türü: Makale / Tam Makale
  • Cilt numarası: 35 Konu: 2
  • Basım Tarihi: 2020
  • Doi Numarası: 10.21605/cukurovaummfd.792462
  • Dergi Adı: Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dergisi
  • Sayfa Sayıları: ss.527-536

Özet

Plazma, tekniği düşük enerji, su, kimyasal madde tüketimi sağlayabilmesi gibi avantajlarla konvansiyonel yaş işlemlere göre daha çevre dostu bir uygulamadır. Daha önce yapılmış çalışmalarda termal olmayan farklı plazma sistemleri tekstil yüzeylerine uygulanmış ve bazı uygulamalarda malzemenin boya alımında artış olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada daha önce tekstil yüzeylerinin boyanabilirliğine etkisi denenmemiş bir teknik olan Openair® plazma sistemi üzerinde çalışılmıştır. %100 polyester içerikli çözgülü örme kumaşlara Openair® plazma sistemiyle 3 farklı sürede işlem uygulanmıştır. Ardından işlem görmemiş referans numune ve işlem görmüş numuneler dispers ve pigment boyarmaddelerle eşit boyama şartlarında renklendirilmiştir. Numunelere SEM ve FT/IR analizleri, spektrofotometre ile renk ölçümleri gerçekleştirilmiştir.

Plasma is more environmentally friendly application compared to conventional wet processes with its advantages such as low energy, water and chemical consumption. In previous studies different non- thermal plasma systems have been applied to textile surfaces, and in some applications, an increase in the dye uptake of the material has been determined. In this study, Openair® plasma system, a technique that has not been evaluated yet its effect on the dyeability of textile surfaces, has been studied. The warp knitted fabrics with 100% polyester content were treated with Openair® plasma system in 3 different times. Then untreated reference sample and treated samples were colored with dispers and pigment dyes under equal dyeing conditions. SEM and FT/IR analyzes and color measurements with a spectrophotometer were performed.