Ev Tipi Yıkama ve Kurutma İşlemlerinin Denim Görünümlü Örme Kumaşların Kalınlık ve Hava Geçirgenlik Özelliklerine Etkisi


ALA D. M. , GÜLŞEN G.

Tekstil ve Mühendis, vol.23, no.104, pp.263-270, 2016 (Other Refereed National Journals)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 23 Issue: 104
  • Publication Date: 2016
  • Title of Journal : Tekstil ve Mühendis
  • Page Numbers: pp.263-270

Abstract

Denim viewed knitted garments are exposed to soiled and repetitive washing processes during daily life. Repetitive washing and drying processes lead to changes that may affect user satisfaction in terms of the comfort properties of the fabric. In this study,effects of home type laundering and drying processes were investigated on thickness and air permeability features of denim viewed knitted fabrics. Fabrics were subjected to washing processes in a home type washing machine to show resemblance to daily life laundering process. After each home type washing process, some of the fabrics were dried by hanging at room temperature, some of the fabrics were dried in tumble dryer at 40°C and the rest of the fabrics were dried in tumble dryer at 70°C. Considerable comfort parameters such as thickness and air permeability features of the fabrics were tested and obtained results were evaluated.

Denim görünümlü örme kumaşlardan üretilen giysiler kullanım sonrasında yıkandığında, yapılan tekrarlı yıkamalar ve kurutmalardan dolayı çeşitli fiziksel özellik değişimlerine uğrayabilmekte ve bu değişimler kullanıcı memnuniyetini olumsuz etkileyebilecek bir durum oluşturabilmektedir. Bu çalışmada ev tipi yıkama ve kurutma işlemlerinin denim görünümlü örme kumaşın kalınlık ve hava geçirgenliği üzerindeki etkileri incelenmiştir. Günlük hayatta yapılan yıkama işlemlerine benzerlik göstermesi için kumaşlar ev tipi çamaşır makinesinde yıkama işlemine tabi tutulmuştur. Her yıkamadan sonra kumaşların bir kısmı asılarak oda sıcaklığında, bir kısmı 40°C sıcaklıkta tamburlu kurutma makinesinde ve geri kalanı 70°C sıcaklıkta tamburlu kurutma makinesinde kurutulmuştur. Kumaşların konfor özelliklerini etkileyen parametrelerden kalınlık ve hava geçirgenliği özellikleri test edilmiş ve elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak incelenmiştir.