Bilgisayar yardımı ile kanalizasyon şebekelerinin hidrolik tasarımı


YURTAL R. , Makeeva Ç., SEÇKİN G.

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK MİMARLIK FAKÜLTESİ DERGİSİ, vol.14, pp.15-28, 1999 (National Refreed University Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 14
  • Publication Date: 1999
  • Title of Journal : ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK MİMARLIK FAKÜLTESİ DERGİSİ
  • Page Numbers: pp.15-28

Abstract

he hydraulic computation of the waste water networks is one of the most important stage of the sewage project. Manual calculations of the hydraulic design take up a great deal of time and the probability of making mistakes is considerably high. The computational stage of the design need to be completed in a resonably short period of time. In this study a computer program is developed for the design of waste water networks and its hydraulic computations. The developed program computes quantity of the waste water and based on this diameters and slopes of the pipes are selected and flooring depth is determined.

Pis su kanallarının hidrolik hesabı projelendirmenin çok önemli aşamalarından birisidir. Hidrolik hesabın elde yapılması uzun zaman almakta, hata yapma oranı da daha yüksek olmaktadır. Bu hesabın hatasız ve kısa zamanda yapılması arzu edilir. Bu çalışmada pis su kanallarının projelendirilmesi ve hidrolik hesapların yapılması için genel amaçlı bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Geliştirilen program ile, uzaklaştırılacak olan su miktarı hesaplanmakta ve bu miktar göz önüne alınarak boru çapı ve eğimi seçilmekte, ayrıca döşeme derinliği hesaplanmaktadır.