1.4.1.4 GÖNCÜ, S., ÖZKÜTÜK,K., 1999. İnek Sütü, Sığır Eti, Beyaz Peynir ve Sığır Fiyatlarının, Bazı Ürün Fiyatları ve Kriterlerle Olan Paritelerinin Karşılaştırılması , 1999,


Creative Commons License

GÖNCÜ KARAKÖK S.

Ç.Ü.Z.F. Dergisi, cilt.14, ss.117-126, 1999 (Hakemli Üniversite Dergisi)

  • Cilt numarası: 14 Konu: 3
  • Basım Tarihi: 1999
  • Dergi Adı: Ç.Ü.Z.F. Dergisi
  • Sayfa Sayıları: ss.117-126

Özet

Bu çalışmada, DİE tarafından yayınlanan sığır-dana eti, inek sütü, beyaz peynir ve melez sığır alım-satım  toptan fiyatlarının, 1987-1997 yılları arasında, sığır karma yemi ve buğday toptan fiyatları, Amerikan doları ve özel sektör imalat sanayii işçi saat ücretlerine olan pariteleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.

On bir yıllık verilere göre inek sütü fiyatlarının, diğer tüm ürün fiyatları ve karşılaştırma kriterlerine göre (işçi ücretleri hariç), 1990 yılından itibaren bir süre bir miktar artış, fakat aynı özelliğin spekülatif değerlendirmelerin aksine daha sonraki yıllarda sürekli düşüş eğilimde olduğu bu araştırma ile ortaya konmuştur.

Bu çalışmanın sonucu olarak, ele alınan hayvansal ürün fiyatlarının yıllara göre dalgalanma gösterdiği ve istikrarsızlık gösterdiği söylenebilir. 

In this study, wholesale prices of meat, milk, cheese, live cattle prices for eleven years (from 1987 to 1997) were used. Parities for prices of these criteria with the prices of concentrate feed, wheat, American Dollar currency, wages at manufacturing industry were evaluated.

The wholesale prices of milk, comparing to the other products, except wages in manufacturing industry and according to comparing criteria showed a decreasing trend during 1992- 1997 period.

As a result of this study, it can be said that, prices of all animal products showed fluctuation between years and had general unstability during the period investigated.