Geri Dönüşüm İpliklerden Üretilmiş Havlu Kumaşların Mukavemet, Su Emicilik ve Seçilmiş Haslık Özelliklerinin İncelenmesi


Creative Commons License

ALA D. M.

Ulusal Çukurova Tekstil Kongresi, Adana, Türkiye, 26 - 27 Eylül 2019, ss.487-491

  • Basıldığı Şehir: Adana
  • Basıldığı Ülke: Türkiye
  • Sayfa Sayıları: ss.487-491

Özet

Bu çalışmada tekstil hammadde ve konfeksiyon artıklarından üretilmiş, beyaz ve gri renklerde pamuk/polyester oranı farklı olan iplikler kullanılmıştır. İpliklerin hammadde cinsi kimyasal bir yöntem olan sülfirik asit yöntemiyle tespit edilmiştir. Beyaz harmanın % 52 pamuk-% 48 polyesterden ve gri harmanın % 71 pamuk-% 29 polyesterden meydana geldiği belirlenmiştir. Geri dönüşüm ipliklerden farklı konstrüksiyonlarda üretilmiş olan havluların mukavemet, su emicilik ve seçilmiş haslık özellikleri incelenmiştir.

In this study, white and gray yarns which have different ratios of cotton/poliester blend
produced from textile and garment wastes are used. The raw material type of the yarns was determined by the chemical sulfuric acid method. It was determined that the white blend is consisted of 52% cotton- 48% polyester and gray blend is consisted of 71% cotton- 29% poliester. Tensile strength, water absorbency and selected fastness properties of the terry fabrics produced in different constructions with recycled yarns were investigated.