Hititçe Yeni Bayram Metinleri (Bo 3701, Bo 3968)


Creative Commons License

Akdoğan R.

Ç.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, cilt.29, ss.223-242, 2020 (Hakemli Üniversite Dergisi)

  • Cilt numarası: 29 Konu: 4
  • Basım Tarihi: 2020
  • Dergi Adı: Ç.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi
  • Sayfa Sayıları: ss.223-242

Özet

Makalede, Hititlerin başkenti Hattuşa'dan ele geçen Bo 3701 ve Bo 3968 numaralı Hititçe iki yeni bayram tableti ele alınmıştır.

Hititlerin kutlamak zorunda oldukları bayramların sayısı 170'i bulmaktadır. Bayram törenlerine kral, kraliçe ve üst düzeyden görevliler katılmaktaydı.  Törenlerde kral, tanrılara  şarap, bira, et vs. sunarak ziyafet ve eğlenceler düzenler ve böylece onların memnuniyetini kazanmaya çalışırdı.  

 Bo 3701 nolu tablet parçası tam korunamamış olduğundan hangi bayrama ait olduğu belli değildir.  Tablet parçasında,  kutlamalara ait "MUNUSdammara-  (bir kadın- kült görevlisi),  DU.GUR,  GIŠnathi- (yatak, döşek),  Éhilammar (kapı, kapı yapısı, portal, pazar yeri)" vs. gibi kelimeler yer almaktadır. 

Bo 3968 nolu tablet parçası da aynı şekilde, tam korunamamış olduğundan hangi bayrama ait olduğu belli değildir. Tablet parçasında,  "tu-hu-ru-ša-aš,  MUNUShazkara- (kadın müzisyen), tarkuwai- (dans etmek, dönmek), DNISABA, MUNUSMEŠ zi-en-du-hi-ya-aš" vs. gibi kelimelerle bayram kutlamalarına değinilmektedir.