Baraj İşletme Politikası ve Rezervuar Hacminin Belirlenmesinde İhtimal Kısıtlı Doğrusal Programlama Yönteminin Kullanılması


YURTAL R., Üneş F.

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK MİMARLIK FAKÜLTESİ DERGİSİ, vol.11, no.1, pp.59-72, 1996 (Peer-Reviewed Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 11 Issue: 1
  • Publication Date: 1996
  • Journal Name: ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK MİMARLIK FAKÜLTESİ DERGİSİ
  • Journal Indexes: TR DİZİN (ULAKBİM)
  • Page Numbers: pp.59-72

Abstract

The storage capacity of a reservoir is a very important peculiarity of it as it directly affects 1. the overall economy of the structure, 2. the operation policies, and 3. the net benefits to be obtained. In this study, a computer program was developed in TURBO PASCAL programming language using chance constrained Linear programming with the Linear Decision Rule. The program was applied to six reservoirs in the lower Seyhan Basin with the historical and the generated flows and the storage capacities and the operation policies, were determined. The results obtained were compared to some other recognized methods. 

Barajların depolama hacimleri; yapının ekonomisi, işletme politikaları ve kazanılacak net faydayla doğrudan ilişkili olması nedeni ile büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada rezervuar işletmesi ve tasarımında, Doğrusal Karar Kuralı yardımı ile şans Kısıtlı Doğrusal programlama yönteminin litaretürlerdeki iki geliştirilmiş öneriminden yararlanılmış ve Doğrusal Karar Kuralı' nın yeni önerimini kullanan genel amaçlı TURBO PASCAL dilinde bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bu program Aşağı Seyhan Havzasındaki mevcut ve Planlanan altı baraja uygulanmış, sonuçlar litaretürde önerilen diğer çözüm yöntemlerinin sonuçları ile karşılaştırılmıştır.