Basınçlı Kap Tasarım Kodları ve Çatlak Analizi


Geren N. , Tunç T.

Mühendis ve Makina, cilt.40, ss.15-22, 1999 (Diğer Kurumların Hakemli Dergileri)

  • Cilt numarası: 40 Konu: 479
  • Basım Tarihi: 1999
  • Dergi Adı: Mühendis ve Makina
  • Sayfa Sayıları: ss.15-22

Özet

Basınçlı kaplar sıvı ve gazların muhafazasında ve taşınmasında kullanılırlar. Günümüzde kullanım alanları oldukça artmış, sadece sanayi de değil, aynı zamanda evlerde, arabalarda, iş yerlerinde ve bürolarda da kullanılır olmuşlardır.

Bu kadar geniş bir kullanım alanına sahip olmaları, yapıları gereği içermiş oldukları basınçlı sıvı ve gazlardan doğabilecek zararların önlenmesi gerekliliğini doğurur. Güvenlik probleminin minimum düzeyde tutulması için tasarımdan başlayıp son kullanıcıya kadar olan süreçte bir dizi önlemin alınması gerekir. Geliştirilmiş olan kodlar alınması gereken bu önlemler bir prosedürü bağlar.

Bu çalışma ile güvenli bir basınç kabı tasarımı için nasıl bir yol izlenmesi gerektiği irdelenmiştir. Kullanımdan çok tasarım kriterlerini ele almaya çalıştığımız bu çalışmada, özellikle basınçlı kap tasarımında kullanılan farklı kodlar kısaca tanıtılmış, karşılaştırmalar yapılmış ve tasarım için en pratik kod belirlenmiştir. Ayrıca bu çalışmada, çatlak durumunda basınçlı kap tasarımlarının nasıl yapılması gerektiği irdelenmiştir.