DESIGN OF A DUST MASK PROVIDING COMFORTABLE BREATHING FOR TEXTILE MILL


DURU BAYKAL P., ÖZKAN İ., DURU ÇETİNKAYA P.

UTİB Turkish Textile and Clothing Sector VI. International R&D Brokerage Event, Bursa, Turkey, 3 - 04 April 2014, pp.178

  • Publication Type: Conference Paper / Full Text
  • City: Bursa
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.178
  • Çukurova University Affiliated: Yes

Abstract

There is much more dust-induced risk in spinning, weaving and knitting factories than others. Therefore, employees have to use personal protective dust masks in particularly dusty environments. On the other hand, high humidity and temperature of cotton textile factories make the workers feel uncomfortable and so, they don’t want to use masks. In this project, it is aimed to design and produce valved dust mask integrated non woven filters including eucalyptus oil. Thus, workers with these masks in textile factories will feel more comfortable and they will be able to breathe more easily.

İplik-dokuma-örme işletmelerinde diğer işletmelere göre tozlardan kaynaklı riskler daha fazladır (Uğurlu, 2011). Bu nedenle özellikle yoğun toz bulunan yerlerde çalışanların kişisel koruyucu toz maskeleri kullanması gerekmektedir. Özellikle pamuklu işletmelerde ortamın yüksek nem ve sıcaklığı, termal konfor şartlarını kötüleştirmektedir. Bu şartlar altında çalışanlar ise toz maskesi ile kendilerini rahat ve konforlu hissedememekte ve maske kullanımını reddetmektedirler. Bu projede, okaliptüs yağı aplike edilmiş dokusuz yüzey (non-woven) filtrelerin kullanıldığı valfli toz maskelerinin tasarımı ve üretilmesi amaçlanmaktadır. Böylece tekstil işletmelerinde tozlu ortamda çalışanlar, bu maskeler ile kendilerini daha konforlu hissedecekler, daha rahat nefes alabileceklerdir.