Genel Bilgiler

Biyografi

1981 yılında Mersin ili Tarsus ilçesine bağlı Gülek Beldesi'nde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Gülek İlköğretim Okulu'nda tamamladıktan sonra ortaöğrenimini Devlet Parasız Yatılılık sınavı ile kazandığı Trabzon Lisesi'nde yatılı öğrenci olarak 1998 yılında tamamladı. 2003 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölümü Fizik Öğretmenliği programından lisansla birleştirilmiş tezsiz yüksek lisans derecesi ile mezun oldu.

Yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü'nde tamamladı. Yüksek lisans derecesini 2008 yılında "Orta Anadolu Fluoritlerinin (CaF2) Termolüminesans (TL) Işıma Tepelerine Tavlamanın Etkisi" başlıklı tez ile doktora derecesini ise 2013 yılında "Doğal ve Katkılanmış Bor Minerallerinin Dozimetre Geliştirmek Amacıyla Termolüminesans (TL) Yöntemi Kullanılarak Çalışılması" başlıklı tez ile aldı.

İlk görevini 2003-2004 yılları arasında Tarsus İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Tarsus Gözlükule Çok Programlı Lisesi’nde ücretli matematik öğretmeni olarak yaptı. Daha sonra sırasıyla Tarsus Onur Sistem Dershanesi’nde fizik öğretmenliği (2004-2005), Çukurova Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nda teknik servis elemanı (2006-2007), Adıyaman Üniversitesi Besni Meslek Yüksekokulu ve Mersin Üniversitesi Tarsus Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Bölümü’nde ders ücreti karşılığı görevli öğretim görevlisi (2008-2010), Tarsus Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu’nda Bilgisayar Usta Öğretici (2010-2011) ve Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü’nde yarı zamanlı laboratuvar asistanı  (2011-2013) olarak çalıştı.

2013-2014 yılları arasında doktora tezinin de konusunu oluşturan “Katkılanmış MgB4O7 ve Na2B4O7 Bor Bileşenlerinden Lüminesans Yöntemi Kullanılarak Medikal Amaçlı Dozimetrik Malzeme Geliştirilmesi” başlıklı Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) tarafından desteklenen projede Bursiyer Araştırmacı olarak görev aldı. Doktorayı bitirdikten sonra aynı projede doktora sonrası araştırmacı olarak proje sonuçlanana kadar görev yaptı.

2014 yılında Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Nükleer Fizik Anabilim Dalı’nda uzman olarak çalışmaya başladı. 2018 yılında öğretim görevlisi unvanını ve 2019 yılında Doçent unvanını aldı.

24’ü uluslararası (SCI/SCI-Expanded) olmak üzere 28 bilimsel makaleye, tam veya özet metin olarak yayımlanmış 70’i uluslararası 10’u ulusal olmak üzere 80 bildiriye (sözlü/poster) sahiptir. Ayrıca 2 kitap bölümü yazarlığı ve “Dozimetrik Özellik Gösteren Mangan (Mn) veya Neodimyum (Nd) Katkılı Magnezyum Borat (MgB4O7:Mn veya MgB4O7:Nd) ve Üretim Yöntemi” başlıklı bir ulusal patente sahiptir.

Çeşitli kongre ve konferanslarda düzenleme ve bilim kurullarında yer aldı ve bilimsel olarak katkı sundu. Ayrıca SCI/SCI-Expanded, ULAKBİLİM ve alan indekslerinde taranan birçok dergide hakem olarak görev aldı.

Türk Fizik Derneği ve Radyasyondan Korunma Uzmanları Derneği üyesi olup 2015 yılından bu yana Radyasyondan Korunma Uzmanları Derneği’nin Adana Temsilcisi olarak da görev yapmaktadır. Ayrıca Athens Institute For Education & Research (ATINER), Natural & Formal Sciences Division (SD) Physics Unit çalışma grubu üyeliği de bulunmaktadır.

Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Nükleer Fizik Anabilim Dalında görev yapmakta olan Mehmet YÜKSEL, Diyarbakır’da İngilizce öğretmeni olarak görev yapan Gülsüm Tuğba YÜKSEL ile evli olup Tuana adında bir kız çocuk sahibidir.

Kurum Bilgileri

Birim
Fen-Edebiyat Fakültesi
Bölüm
Fizik
Ana Bilim Dalı
Nükleer Fizik

İletişim

E-posta
myuksel@cu.edu.tr
Diğer E-posta
mehmetyuksel1980@gmail.com
Web Sayfası
http://www.yukselmehmet.com
İş Telefonu
+90 322 338 6084 Dahili: 2480
Fax Telefonu
+90 322 338 6070
Ofis
A-114 (Fen-Edebiyat Fizik)
Posta Adresi
Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Sarıçam/Balcalı/Adana